W social mediach roi się od samozwańczych psychologów i coachów, którzy mówią nam jak żyć, motywować się do działania, a nawet zarobić miliony w nieprzyzwoicie szybkim czasie. Nie wszystkim trzeba, a wręcz nie można wierzyć. Nic więc dziwnego, że posty i nagrania o enigmatycznej nazwie „test obranej pomarańczy”, które obiegły Instagram i TikToka wzbudzają podejrzenia. A jednak liczba udostępnień materiałów z hasztagiem #orangepeeltheory przerasta upór sceptyków do socialowych trendów. Co więcej, test obranej pomarańczy z pewnością wiele powie o twojej relacji, co potwierdzą eksperci.

Test obranej pomarańczy – zasady egzaminu dla związku

Do wykonania testu potrzebujesz tylko partnera/partnerki i pomarańczy. Ważne, by była to sytuacja, gdy zrelaksowani spędzacie razem wolny czas np. oglądacie serial. Poproś ją/jego o obranie ci owocu i zwróć uwagę na reakcję. Czy partner bez wymówek spełnia twoją prośbę? A może dziwi się, że nie możesz zrobić tego sam/sama. Co jeśli odmówi, zażenowany twoim lenistwem i zbagatelizuje pytanie? Każda z tych odpowiedzi powinna dać ci do myślenia na temat tej relacji. Wyniki eksperymentu nie dla każdego mogą okazać się satysfakcjonujące, a wręcz podważyć jego wartość. Czy oblanie tego egzaminu oznacza, że związek przechodzi kryzys? A może opiera się na słabych fasadach?

Czy prosty eksperyment z TikToka demaskuje siłę relacji?

W teście obranej pomarańczy chodzi o oddanie naszego partnera, chęć opieki nad nami, wyręczenia nas w małych rzeczach czy zrobienia nam drobnej przyjemności, z których składa się powszedniość wspólnego życia. Zdjęcie skórki z owocu to z pozoru drobna przysługa, które wykonujemy dla siebie na co dzień i których być może nawet nie zauważamy. Jeśli twój partner/partnerka zacznie podważać sensowność twojej prośby, to czy nie odmówi ci też pomocy, przy większej przysłudze? Warto zadać sobie pytanie czy czujesz wystarczająco opiekę, troskę i bezpieczeństwo w tej relacji? Czy ona/on spełnia nie tylko te podstawowe życiowe potrzeby, ale też te, które są nadobowiązkowe, ale składają się na zadowolenie ze wspólnego życia?

@empoweredtok Replying to @ashley ope 🥹🥹 #orangepeeltheory #sweet #actsofservice #fyp #socute ♬ Acoustic Folk Instrumental - Yunusta

Jestem niezależną i silną kobietą. Mogłabym przecież sama obrać tę pomarańczę, ale czy nie jest to miłe, gdy ktoś zrobi to czasem za ciebie? – pyta jedna z autorek objaśniających pomarańczową teorię.

W udanym związku podstawą jest poczucie samosprawczości każdego z nas, ale też świadomość, że zawsze możesz liczyć na pomoc partnera. Oblanie tego egzaminu nie świadczy o braku oddania partnera, ale na pewno powinno stanowić kwestię do zastanowienia się nad tym, czy realizujemy nasze potrzeby w tej relacji.

Test obranej pomarańczy – "remake" podręcznikowej teorii

Teoria, w której oceniamy związek na podstawie trendu z TikToka może brzmieć śmiesznie, ale to badanie jest uwspółcześnioną wersją tezy ukutej prze dr Johna Gottmana. Amerykański terapeuta związków na podstawie prowadzonych badań opracował zasady, które pomogą zbudować trwały i harmonijny związek. Jedną z nich są właśnie te małe rzeczy tzw. gesty, które partnerzy robią dla siebie w związku. Z pozoru błahe pokazują czy jesteśmy w centrum uwagi bliskiej nam osoby, czy jesteśmy w stanie bezinteresownie wyręczyć ją od codziennych obowiązków, otoczyć troską i opieką.